Místní knihovna Polnička


--- O knihovně

 

Historie a dnešek v Polničské knihovně

Nejen města, obce a školy mají svou historii, ale má ji i naše knihovna a stojí za to si trošku zavzpomínat.

Před 50-ti lety se půjčovaly knihy v „Červeňáku“ a čestným posláním bylo, že knihy půjčovali učitelé. Byl to pan ředitel Bečka, ředitel Polcar, ředitel Mittermayer a po něm to převzala paní učitelka Mittermayerová.

Knihy si čtenáři neměli možnost sami vybírat, ale u okénka ve dveřích pouze mohli sdělit autora a název knihy. Ta jim byla vydána, popřípadě doporučená jiná. Pro půjčování byla tehdy zařízená úzká místnost, která byla studená s malým oknem a tak se muselo svítit v kteroukoliv denní dobu. Uprostřed stála stará kamna, ve kterých pokud se v zimních měsících nezatopilo o hodně dříve, přicházející první čtenáři si nemohli ani ohřát ruce. Celá místnost působila ponuře, knihy se tenkrát balily do hnědých obalů a podobaly se jedna druhé. V této době jsem chodila do knihovny i já pro pohádky, později to byla „Divá Bára“ apod.

Z této budovy se knihovna přestěhovala do „Stanice“ do místnosti prostorné, vytápěné akumulačkama a knihy z větší části už balené do průhledných obalů si čtenáři již měli možnost prohlédnout a sami si vybrat.

Toto období bylo pro čtenáře, hlavně pro ty starší možností si popovídat s ostatními, ale třeba i vyslechnout, která mast pomohla paní Pikešové z poslední chaloupky nebo rozprávění posmutnělé paní Ely Machové jak se jí letos nepovedla vánočka, ale každý věděl, že je výborná kuchařka a není to tak, jak říká, že chce jenom pochválit své kuchařské umění. Nebo nezapomenutelná postavička pana Ptáčka, který si půjčoval jen cestopisy říkal : „Sice jsem nikde nebyl, ale mám procestovaný celý svět díky knihám“ a v neposlední řadě paní Bratránková se svou knihovnickou taškou a další a další.
V 90. letech se knihovna přestěhovala do nové budovy obecního úřadu. Místnost však nevyhovovala hlavně proto, že byla malá na dost velký knižní fond, který tehdy knihovna už měla. V této době se vystřídalo několik knihovníků a začínala jsem i já. Víte, takový venkovský knihovník musí umět nejen vést evidenci a ostatní věci s tím spojené, ale i poradit při výběru knih a nejdůležitější je umět vyslechnout každou babičku či staršího člověka nebo i malého školáčka, poptat se po zdraví, co je u nich nového nebo kolik bylo jedniček. Práce venkovského knihovníka je práce s lidmi, sdílet jejich radosti, ale i ty smutné chvilky, kdy známou tašku nepřinese ten, kterému patří, ale knihy přijde vrátit někdo z příbuzných.

Každá z těchto zmíněných knihoven měla své kouzlo. Kouzlem ponuré knihovny bylo velké množství nezapomenutelných čtenářů i ta stará kamna, která vytvářela takovou domácí atmosféru. Kouzlo té druhé knihovny bylo naprosto ojedinělé. Otvírala se velikým klíčem, který se nevěšel do kapsy.

Než se začalo s půdní vestavbou, kde se nachází nynější velká a prostorná knihovna, nebylo jasné zda knihovna v obci zůstane nebo se zruší. Díky tehdejším zastupitelům se podařilo knihovnu zachovat. Současná knihovna s bohatým výběrem knih, výpůjčním fondem od knihovny ve Žďáře nad Sázavou, dvěma stanicemi napojenými na Internet a šesti studijními místy se může určitě pochlubit.

Jen čtenářů místo, aby jich bylo více, pomali ubývá - hlavně dětí. Ty raději než knížku si přečtou stručný obsah na Internetu. Jen starší čtenáři říkají jako dřív „Něco nám vyberte, však vy víte, co“. Pořádáme dny knihovny pro žáky ZŠ a MŠ. Abychom naším čtenářům pomohli od stereotypu pořádáme poznávací zájezdy např. do Polné Staré školy -spisovatelky V.Pitnerová, do Ratibořicko-babiččina údolí spisovatelky B.Němcové a její nezapomenenutelné Babičky
Naše knihovna byla v roce 2003 vyhodnocena jako Knihovna roku Kraje Vysočina.

Seneca: „Dokud žijeme, učme se žít. I když se časy mění nad moudrost knihy není.“

A tímto citátem končíme naše povídání. Vzpomínky i součastnost zapsala Marie Mittermayerová a Dana Machová.

 

 

Statistika (k 31.12.2017)

  • fond 3410 k.j.:

                          beletrie        naučná
        dospělá        2164             440
        dětská            699            
107

  • výměnné soubory 2, 170 knih
  • registrovaných čtenářů 40 (810 obyvatel obce)


Statistika (k 31.12.2016)

  • fond 3333 k.j.:

                          beletrie        naučná
        dospělá        2110             422
        dětská            694            
107

  • výměnné soubory 4, 388 knih
  • registrovaných čtenářů 23 (807 obyvatel obce)


Statistika (k 31.12.2015)

  • fond 3225 k.j.:

                          beletrie        naučná
        dospělá        2029             399
        dětská            690            
107

  • výměnné soubory 3, 250 knih; revize fondu
  • registrovaných čtenářů 79 (809 obyvatel obce)


Kontakt: 566 622 862